تونل برفی ازنا، زیباترین جلو کوهستانی ایران

تونل برفی ازنا ، زیباترین جلوه کوهستانی ایران

رشته کوه سر به فلک کشیده اشترانکوه با قلل 13 گانه و بلندی 4250 متر در 5 کیلومتری جنوب شهرستان ازنا قرار گرفته و هرساله پذیرای کوهنوردان، توریستها و ایرانگردان و در پاره ای موارد گردشگران خارجی می شود .اشترانکوه ازنا ،مهد عجایب طبیعی و زاد بوم زبیاترین جانداران و پرندگان مجموعه ای بی بدیل و بکر از خلقت را به تصویر می کشاند و قلل مرتفع آن چهره غبار گرفته آسمان را می خراشد تا تابش پرتو آفتاب از لابلای صخره ها بر برفهای هزار ساله اش همانند پرنیان خیال هزار رنگ به خود گیرد .

تونل برفی ازنا

دره های آن ژرفتر ازهر اندیشه ای ، چونان دستی سخاوتمند گیاهانی را پرورش داده که نظیر آن را در هیچ جای ایران نمی توان یافت و علاقه مندان و دوستداران را به دامان پر مهر و شکوه خود فرا می خواند .به راستی کسی که اشترانکوه را نبیند گویا چیزی را ندیده ، اشترانکوه سمبل ازنا ، شهر را مانند طفلی در آغوش خود کشیده و این کودک بر دامان مادر خود سالهاست که آرمیده است .

در این قسمت می خواهیم شما را به سفر یکروزه دیدن و شرح تونل برفی ازنا ، که آرزوی هر گردشگر و یکی از عجایب طبیعی ایران است ببریم تا دستکم علاقه مندان و ایرانگردانی که علاقه سفر به ازنا و دیدن عجایب اشترانکوه را داشته باشند ،حالی کرده از این رهگذر ولذت کم هزینه بی نصیب نمانند . خوشبختانه به یمن اقدامات محیط زیست ازنا، اشترانکوه از تمام آلودگی ها حفظ مانده .

سفر به دامنه های سرسبز اشترانکوه در فصل بهار( نه قله ها، یخچالها و صخره های دهشتناک آن که چند روز طول می کشد) نیازی به هزینه زیادی ندارد. یک جفت کفش محکم و کاری ، توشه ای شامل کنسرو، خرما ، نان ، میوه های فصل ، کرم ضد آفتاب و یک چوبدستی محکم از لوازمات این سفر بشمار می آیند . اگر اهل کوه ، ماجراجویی و اکسیژن کمیاب هستید بسم ا... سفر را با هم شروع می کنیم .

 تونل برفی در دامنه های سرسبز اشترانکوه در شهرستان ازنا قرار گرفته ، برای رفتن به تونل برفی از هرجای ایران ابتداء به شهرستان ازنا می رویم که اشترانکوه سترگ معلوم است . سپس به میدان راه آهن رسیده و تابلوی راهنما ما را به سمت دهکده گردشگری دره تخت در جنوب ازنا راهنمایی می کند . بعد ازطی 5کیلومتر به روستای دره تخت و دامنه های اشترانکوه میرسیم و سپس به سمت شرق حرکت کرده تا بعد از گذشتن از روستاهای مختلف به روستای سرسبز کمندان و مردم مهربانش برسیم .

بعد از یافتن جایی برای نشستن در کنار رودهای جاری از برف ،زیر درختان بید و رفع خستگی و نوشیدن چای و ... به سمت دره« ازنادره» حرکت می کنیم و وارد آن می شویم تا طول دره را به سمت ارتفاعات جایی که برف و تونل برفی در آنجاست بپیماییم . ما در این سفر تنها نیستیم زیرا گردشگران زیادی همراه ما در حال رفت و آمد یا استراحتند . دره « ازنادره» یکی از زیباترین دره های اشترانکوه با گیاهان ، جانوران ، چشمه سارها و رودهای جاری از برف است که صخره های رعب آور ، بسیار بلند و کاملا عمود در طرفین ما قرار گرفته بحدی که تا نزدیکی ظهر از تابش آفتاب خبری نیست .

 این دره سنگهای بسیار سخت و یکپارچه دارند و جهت دره با شیب تندی به سمت ارتفاعات اشترانکوه می رود و آب فراوان ناشی از ذوب برفها رودی خروشان تشکیل داده است . منظره زیبای طبیعت این دره همراه با وزش نسیم خنک و رقص گلها و گیاهان خودرو، حرکات بز و میشهای وحشی بر صخره های بلند اطراف و غرش رود بر سنگهای رودخانه از بدیع ترین مناظر طبیعی ایران است و آنقدر ما را مسحور و بیخود می کند که هرگز متوجه خستگی نمی شویم. گاهی درختان تنومندی را می بینیم که بر خلاف تمام درختان که عمودی رشد می کنند ، از دل سنگ یکپارچه از دیواره صخره بیرون زده است و به صورت کاملا افقی رشد کرده است . طول دره و پیچ و خم های آنرا به سمت ارتفاعات می پیماییم و بعد از حدود2 ساعت طی کردن مسیر لکه های عظیم برف کم کم دیده می شوند.

وسط ارتفاعات اشترانکوه به یکباره به لکه برفی عظیم که در واقع یخچالی چند هزار ساله است میرسیم و رودخانه خروشانی که در کنار ما است از آبهای یخچال مذکور سرچشمه گرفته و از دهانه تونل برفی بیرون می آید .اکنون ما به تونل برفی رسیده ایم . منظره ای بسیار زیبا که مانند آنرا در هیچ جای ایران نمی توان یافت. آبهای ناشی از ذوب برفهای بالاتر تونلی به عرض 10 متر و ارتفاع 3 متر در زیر یخچالها ایجاد کرده است تونل برفی تا بالای سراشیبی دره امتداد یافته و 800 متر طول دارد تا به برفهای بالاتر از خود متصل شود . داخل تونل می شود رفت ولی بر اثر حرکت رود و وزش باد بسیار سرد و نیز احتمال ریزش برف وجود دارد .

سفر در اینجا تمام نمی شود زیرا به بالای تونل می رویم که اغلب گردشگران درحال سرسره ، عکس برداری و یا برف بازی هستند . در بالای تونل برفی کم کم احساس عجیبی پیدا می کنیم که تا حالا نداشته ایم و بعد از مدتی متوجه می شویم که پیشانیمان عرق کرده ولی پاهایمان یخ زده است زیرا برفهای تونل برفی بسیار سرد هستند . در صورت تمایل دره به چند دره عظیم دیگر تقسیم می شود و همه به سمت ارتفاعات اشترانکوه ختم می شوند که هر کدام دیدنی های خود را دارد .برای رفتن به تونل برفی تا فاصله 200 کیلومتری شهرستان ازنا میتوان یکروزه رفت و برگشت سفر کرد و بهار ، تابستان و اوائل پائیز فصلهای مناسب برای رفتن به تونل برفی هستند . باید گفت شکار در این منطقه مطلقاً ممنوع بوده و فراموش نشود برای حفاظت از محیط زیست زباله های ایجاد شده را در محیط رها نکنیم تا دیگران نیز از طبیعت زیبای اشترانکوه استفاده کنند .

/ 0 نظر / 133 بازدید