درياچه ی گهر

درياچه گهر
سلسه جبال اشت انکوه در 5 کيلومتری جنوب شهرستان ازنا يکی از عجايب طبيعی ايران و همچنين يکی از ذخاير طبيعی ارزشمند جهان می‌باشد. اين رشته کوه عجيب و منحصر به فرد در حدود 30 سال پيش در رديف محيط زيست جهانی (زيست کره) قرار گرفته است. اين رشته کوه زيبا و منحصر به فرد از 8 کوه و قله بسيار مرتفع در کنار هم تشکيل شده است که به واسطه بلندی بسيار زياد و در رديف هم به مانند کوهانی از شترهای به هم پيوسته می‌باشد لذا به اشتر انکوه معروف گشته است. در تابستان نسيم برفهای اشترانکوه دمای شهرستان ازنا را بسيار خنک می‌کند و مجاورت شهرستان ازنا به اشترانکوه هوای اين شهرستان را در زمستان به طرز عجيبی بسيار سرد کرده و ازنا را جزو سردترين مناطق ايران نموده است. اشترانکوه همه سال پر از برف و يخچال‌های طبيعی آن چند ده هزار سال سن دارند و اما درياچه گهر، اين درياچه زيبا در پای قله سِن بُران و گل گل در ارتفاعات شمال روستای طيان شهرستان ازنا واقع گرديده است. در اثر ذوب شدن برفها در اين دو قله و سرازير شدن رود در محلی به همين نامه (گهر) درِياچه‌ای به زيبايی آسمان و زلالی اشک چشم و به مساحت چند صد هکتار و عمق متوسط 20 متر تشکيل می‌شود. درياچه گهر شامل دو درياچه می‌باشد، گهر پايين وگهر بالا که يکی از يکی زيباتر می‌باشد. در اطراف درياچه گهر درختان بيد روئيده‌اند و زيبايی بسيار زيادی به آن منطقه بخشيده است. منطقه گهر محل بسيار بسيار مناسبی برای تفريح و آسايش می‌باشد. ماهی گيری در گهر آروزی هر توريست و گردشگر می‌باشد. هنگام استراحت در آن مکان موج زدن آب بسيار زلال، نسيم سرد و بوی درختان سنجد و ديدن قله‌های پر برف سن بران و گل گل و دوری از قار قار اگزوزهای موتورسواران ناشی، مطمئناً چند ده سال به سن انسان می‌افزايد. راز زيبايی و بکر بودن طبيعت گهر در اين است که اين منطقه فاقد جاده ماشين رو مي‌باشد و به علت شيب‌های زياد شما به جز کشيدن خودتان به سمت بالا به چيز ديگری فکر نمی‌کنيد چه رسد به اينکه لنگ گوسفند و … با خود بياوريد (اغلب عادت خرم آبادی‌ها اين است که هر کجا که می‌روند بلا استثناء شروع به کباب کردن می‌نمايند) به قول شاعر شنيدن کی بود مانند ديدن و تا مشاهده و سفر به گهر نکنيد باور نمی‌کنيد.

مسيرهای درياچه گهر
شترانکوه همانطور که در وصف آن خوانديد يکی از رشته کوه‌های زاگروس می‌باشد که در استان لرستان واقع است. طول زمينی اشترانکوه 40 کيلومتر و بلندی آن 4200 متر و جهت آن بسيار کم در جهت شمال غربی به جنوب شرقی می‌باشد. تمام ضلع شمالی اشترانکوه و يک دوم آن که در واقع زيباترين مناطق آن را هم شامل می‌شود و به صورت قلل عظيم و پر برف، تونل‌های برفی و سراب‌های فراوان است در شهرستان ازنا قرار گرفته است. پشت اشترانکوه بين دو منطقه دورود و منطقه شول آباد اليگودرز قرار دارد که بيشتر به صورت کوه‌های تپه‌ای مانند بلند هستند. در واقع مسيرهای درياچه گهر به اين صورت می‌باشد.
1) منطقه شهرستان ازنا: از شهر ازنا که عبور می‌نماييم به منطقه حفاظت شده سفيد کوه می‌رسيم و از روستای زيبای دربند عبور نموده تا به روستای طيان و يا بيدستانه می‌رويم انتهای مسير روستای ياد شده در واقع اول مسير دستيابی به گهر می‌باشد. در اين منطقه شيب بسيار زياد می‌باشد و مخصوص کوهنوردان نه چندان حرفه‌ای می‌باشد. در اين مسير به دست نخورده‌ترين مناطق اشترانکوه وارد می‌شويد که مسير با علائمی مشخص شده است تا گردشگران و کوهنوردان گم نشوند. اين مسير با علائمی مشخص شده است تا گردشگران و کوهنوردان گم نشوند. اين مسير به بلندترين قله اشترانکوه به ارتفاع 4200 متر ختم می‌شود که به محض صعود به قله درياچه زير پای شما نمايان می‌شود. از بلندی‌های بسيار زياد اشترانکوه شهرستان ازنا، اراک، شازند، ملاير، بروجرد، دورود، مومن آباد (مامون سابق)، اليگودرز و حوالی اصفهان در صورتی که هوا صاف باشد کاملاً پيداست. در اين مسير از ساکنان روستاهای اطراف که به مسير آگاه هستند می‌توانند با شما همراه شوند. اگر اهل ورزش و کوهنوردی هستيد پس بسم الله.
2) مسير دورود: کوهنوردانی مه تنبل هستند و می‌خواهند راحت‌تر به گهر برسند مسير دورود را انتخاب می‌نمايند. گفتيم که پشت اشترانکوه که بين مناطق دورود و شول آباد تقسيم شده است کوه‌های تپه‌ای مانند و بلند را شامل می‌شود.
شتر کوه و يا اشترانکوه معروف گشته است اين رشته کوه بسيار زيبا در حدود سال 1340 جزء منطقه تحت حفاظت کشور از لحاظ گونه‌های جانوری و گياهی قرار گرفت و در سال 1348 جزء محيط زيست جهانی قرار گرفت و از گونه‌های جانوری آن می‌توان به خرس قهوه‌ای، روباه، کفتار، گراز، گرگ خاکستری، بز کوهی، قوچ کوهی و از پرندگان می‌توان به عقاب، کبک، جغد، اردک، شاهين و ... اشاره نمود که همگی تحت حفاظت محيط زيست می‌باشند در اشترانکوه پسته کوهی به فراوانی يافت می‌شود و پوشش گياهی متنوع آن اعم از گون، ريواس و استپ‌ها در شيب ملايم بعضی نقاط و گل‌های طبيعی و خورو محل مناسبی برای جانوران ساکن در اشترانکوه می‌باشد که در آن زاد و ولد کرده و از آنان تغذيه می‌کنند. اشترانکوه هميشه ميزبان و پذيرای کوهنوردان و گردشگران و زمين شناسانی از اقصی نقاط کشور و خارج از کشور بوده که برای تفريح و ورزش و تحقيقات علمی مراجعه نموده‌اند. يک گروه گردشگر از کشور آلمان که اخيراً به قلل مرتفع اشترانکوه صعود کرده‌اند در بعضی از نقاط اشترانکوه سنگواره‌هايی يافته‌اند که در ميان آنها فسيلهايی از جانوران مانند صدف، ماهی و ... وجود دارد که از لحاظ زمين شناسی حائظ اهميت بسيار است. روستاهای بسياری در کوهپايه اشترانکوه وجود دارند که از زيباترين روستاهای کشور می‌باشند که از آنها می‌توان به دره تخت، سيوله، کمندان و طيان اشاره نمود که ساکنانی مهربان و مهمان‌نواز دارند. روستای دره‌تخت که اخيراً به دهکده گردشگری تبديل شده است يکی از زيباترين روستاهای کشور می‌باشد. خانه‌های ساخته شده از سنگ، کشتزارهای گل صادراتی، کندوهای زنبور عسل و رودهای جاری شده از برف در کنار قله‌های پر برف چشم هر بيننده‌ای را خيره می‌کند و گردشگران را محسور جلوه‌های طبيعی می‌کند که هيچ وقت انسان احساس خستگی نمی‌کند.
 

/ 0 نظر / 14 بازدید