این تصویر کجاست؟

 این تصویر کجاست؟

از ظاهر امر اینگونه برداشت می شود که این تصویر مربوط به منطقه سردسیر سیبری در شمال روسیه و یا شهرهای نزدیک قطب شمال است. شاید شهری در رشته کوه هیمالیا و یا منطقه ای در نروژ ،نزدیک مدار قطبی باشد.

 با این حال باید گفت :خیر! این تصویر مربوط به دامنه های اشترانکوه در شهرستان ازنا ، جاده کمندان جایی نزدیک به تونل برفی است . در این تصویر که توسط دوست خوبمان آقای نیکونیا pe_nikounia گرفته شده است وضعیت هوا در زمستان ازنا به زیبایی به تصویر کشیده شده است و توده هوایی به محض ورود و برخورد به کوهها بسیار سرد شده و بخار بسیار زیادی را تشکیل داده و روی زمین بصورت شبنم یخ زده پوشیده شده است.در هنگام زمستان ، دمای هوای ازنا به طرز عجیبی سرد شده و به نزدیک دماهای قطبی میرسد.

 اداره هواشناسی ازنا در روز و در خوشبینانه ترین وضع یعنی در گرمترین حالت دمای 15- پانزده درجه زیر صفر را اعلام میکند.در شبها و در بامداد دمای هوای ازنا به کمتر از 34- میرسد . در این هنگام تمام مناطق ، بیابان ، صحراها و اشیاء به طرز وحشتناکی منجمد شده و حتی اثری از جانداران شهری و روستایی مشاهده نمی کنید.مردم ازنا بارها اعلام کرده اند برای جلوگیری از اعلام وضعیت غیر عادی ، اداره هواشناسی همیشه دمای هوای ازنا را بیشتر از مقدار واقعی یعنی گرمتر اعلام میکند.

در گذشته دمای هوای ازنا بدین اندازه سرد نمی شد شاید اثرات تغییر آب و هوایی کره زمین موسوم به el nino باشد که بدین صورت بروز کرده و اثرات خود را نمایان میکند.در زمستانهای اخیر ازنا هر ساله برف سنگین و بسیار خشکی که در این منطقه به برف خشکه معروف است شروع به بارش میکند و تا اوائل بهار به هیچ عنوان تغییری نمیکند به طوری که حتی برفهای نشسته بر روی شاخه های درختان در ازنا هم هفته ها و ماهها باقی مانده و آب نمی شوند!!!. این نشان می دهد در طول روزهای زمستان در ازنا دمای هوا همیشه زیر صفر است و به هیچ عنوان بالاتر از صفر نمی رود!

نظر خود را درباره تصویر در قسمت نظرات درج بفرمایید. 

/ 1 نظر / 132 بازدید
ستاره

سلام به همه زادگاه من شهر زیبای ازناست.یه بار هم کمندون رفتم و واقعا جای زیبایی بود.دلم برای بچگی هام که هرسال تابستون میومدیم خونه پدربزرگم خیلی تنگشده.کاش روزا تکرار میشدن.همتون زنده و پاینده باشید