الحاق شهرستان ازنا به استان مرکزی ، راهکارها و دیدگاهها

 

شهرستان ازنا ، با مجموعه ای از استعدادهای طبیعی ، جغرافیایی و فرهنگی در منتهی الیه غرب فلات مرکزی ایران واقع شده و با مردمی متشکل از قومیت های مختلف فارس ، ترک ، بختیاری ، مهاجرین کرد و عرب ، ارامنه و یهودی در محیطی آرام و در آغوش اشترانکوه ، آلپ ایران آرمیده است. مساحت این شهرستان 1212 کیلومتر مربع و جمعیت آن حدود 90 هزار نفر میباشد.

گرچه دقیقاَ پیشینه مشخصی برای شهرستان ازنا بدست نیامده ولی کتیبه های گلی آشوری ، تاریخ مستند این شهرستان را در دشت گاپله به 2850 سال پیش میرساند( رجوع شود به کتاب تاریخ ماد تالیف م.دیاکنوف ترجمه کریم کشاورز ). این شهرستان در دومین دوره از تقسیمات کشوری ، بر خلاف میل مردم ، از استان مرکزی جدا و به لرستان الحاق گردید لیکن وجود دلایل محکم و نیز پیشینه تاریخی و فرهنگی مناطق مرکزی ایران و رواج  زبان ، فرهنگ ، پوشش ، آداب و رسوم و مناسبتهای فرهنگی و پیوندهای خانوادگی ، در ازنا مردم این شهرستان را بیش از پیش با مناطق مرکزی ایران مرتبط کرده و شبیه می سازد.

لهجه ، فرهنگ و آداب و رسوم مردم شهرستان ازنا برگرفته از پیشینه تاریخی این مردم است که پیوندی محکم با مناطق مرکزی ایران از جمله خمین ، کاشان ، اراک و قم داشته و فرهنگ مردم ازنا با مناطق مذکور را یکی است. وجود رشته کوههای اشترانکوه و سفید کوه میان شهرستان ازنا و مناطق لرستان از دیرباز سدی فرهنگی را باعث گردیده است به طوری که این موضوع علاوه بر کاهش ارتباط این شهرستان با لرستان ارتباط کمی را از لحاظ فرهنگی ، اجتماعی و ...  باعث شده است.

در سالهای اخیر تلاشهایی برای الحاق شهرستان ازنا به استان مرکزی صورت گرفت و زمزمه هایی را در میان مردم و جوانان این شهرستان برانگیخت. در آن زمان گروه هایی از جوانان دانشجوی شهرستان ازنا  گردآمده و موارد و خواسته های خود را در طومار بلندی نوشته و این طومار توسط جمعی از مردم شهرستان ازنا امضاء و برای تعدادی از مسئولان کشوری ارسال گردید.

این تلاشها زمانی شکل مضاعف به خود گرفت که غلامرضا عبدالوند نماینده مجلس شورای اسلامی در بازدید رئیس وقت مجلس شورای اسلامی از شهرستان ازنا و افتتاح چند طرح اقتصادی و فرهنگی ، الحاق شهرستان ازنا به استان مرکزی را یکی از خواسته های مهم مردم این شهرستان اعلام کرد و رئیس مجلس شورای اسلامی قولهایی به مردم داد. در همین رابطه نیز مقرر گردید اقداماتی در این راستا بین مجلس و دولت در تقسیمات بعدی کشوری انجام و شهرستان ازنا به استان مرکزی ملحق شود که با پایان یافتن دوره ششم مجلس شورای اسلامی این طرح بی نتیجه ماند.

در سالهای بعد ، با گذشت زمان و مسکوت ماندن طرح مذکور ، مقرر گردید استانی با شهرستانهای ازنا ، الیگودرز ، درود ، ملایر به مرکزیت بروجرد تشکیل شده و در هیئت وزیران با نام استان زاگرس به تصویب برسد. مردم شهرستانهای مذکور که پیشینه تاریخی تقریبا مشترکی با هم دارند به مرکزیت بروجرد راضی شده  وبسیار خوشحال شدند و آماده تاسیس استان جدید گردیدند ولی این طرح نیز با ارتقاء فرمانداری بروجرد به معاونت ویژه ( دارا بودن اختیار معاونت استانداری ) عملا مسکوت ماند.

گرچه تاکنون در این خصوص قولهایی به مردم داده شده است ولی اکنون مردم شهرستان ازنا به این نتیجه رسیده اند که الحاق این شهرستان به استان مرکزی میتواند بسیاری از مشکلات آنان حل کرده و سرعت توسعه اجتماعی ، فرهنگی آنان را افزایش دهد . کمترین این مشکلات این است که مردم شهرستان ازنا برای کارهای اداری خود مجبور نیستند از میان رشته کوههای مرتفع ، فاصله 130 کیلومتری ازنا خرم آباد با گردنه های خطرناک و طولانی را در 3 ساعت طی کرده و در میان قوانین و مقررات دست و پاگیر قرار بگیرند. فاصله شهرستان ازنا تا اراک 75 کیلومتر در 40 دقیقه است.

فرهنگ لری با زبان ، آداب و رسوم و پیشینه پربار خود یکی از فرهنگ های موجود در کشور ایران است که بر اساس یافته ها و تحقیقات ، پیشینه آن به حدود 3000 پیش یا بیشتر برمیگردد و از جایگاه جهانی و شناخته شده برخوردار میباشد . این فرهنگ و آداب و رسوم مجموعه اقدامات ، نیازها و اقتضائات خاص خود را طلب میکند که در دیگر فرهنگ ها وجود ندارد. مثلا این فرهنگ دارای مجموعه ای از تعاملات اجتماعی فرهنگی ، شامل موسیقی ، آداب و رسوم و پیوندها ، رفت و آمدها و ... است که در دیگر فرهنگ ها یا وجود نداشته و یا متفاوت است. این موضوع برای مردم شهرستان ازنا متفاوت است و برای آنان مشکلاتی را ایجاد میکند که به چند مورد آن اشاره میکنیم.

مشکل زبان ولهجه یکی از مواردی است که مردم شهرستان ازنا در استان لرستان با آن مواجهه و در اغلب موارد با مشکل روبرو میشوند. زبان لکی ولری اصولا زبان شیرینی است که مردم اکثر مناطق و شهرستانهای لرستان از جمله مرکز استان با آن تکلم کرده و در مناسبات اجتماعی و فرهنگی روزمره از آن استفاده میکنند. زبان بسیاری از مردم ، مسئولان، کارمندان ادارات ، بازاریان و ... استان لرستان لکی است و از زبان لری و لکی برای برقراری ارتباط استفاده میکنند ولی زبان و لهجه مردم شهرستان ازنا فارسی و فارسی محلی ( گاپله ای ) و در بعضی مناطق ترکی است که مردم شهرستان ازنا از این زاویه با مشکل بسیار بزرگی روبرو هستند .

امروزه به یمن تلاشهای فراوان ، صداو سیما تا عمق مناطق مختلف استان را تحت پوشش قرار داده و تمامی مناطق از برنامه های آن استفاده میکنند. این برنامه ها شامل اخبار ، برنامه های متنوع ، آموزش ، و... است که با تلاش دست اندرکاران ساخته میشود و عموم مردم لرستان از آن استفاده میکنند. متاسفانه سهم استفاده مردم شهرستان ازنا به دلایل تفاوت های زبان ، فرهنگ ، آداب و رسوم  و مناسبات اجتماعی نزدیک به صفر بوده و در ازنا کاربردی جز پخش اخبار ندارد .

تمامی شهرستانهای لرستان با مرکز استان مرز مشترک داشته و با آن در ارتباط هستند ولی ازنا ، شهرستان کوچکی است که در شمال شرقی لرستان ( گوشه نقشه استان) واقع گردیده و هیچ مرز مشترکی با مرکز استان ندارد. ازنا تا مرکز استان لرستان فاصله زیادی دارد و این شهر به مراکز استانهای دیگر نزدیکتر است. شهرستان ازنا به دلایل شباهت های فرهنگی ، اجتماعی و قومیتی با مناطق مرکزی ایران ، کمتر در استان لرستان شناخته شده و کمتر هم از ازنا نامی برده می شود.

 دست کم مراجعه با آمارهای مختلف نهادهای استانی و دقت در گزارش ها ، برنامه های توسعه ، اهداف آینده و ... تاییدی بر این ادعا میباشد. سایر مردم لرستان در مناسبتها ، ارتباطات و گفتگوها ، به تفاوت های خود با مردم شهرستان ازنا اذعان کرده و تفاوت های دو فرهنگ را برمی شمرند.  اصولا مهمترین ارتباط ازنا با لرستان ، امور اداری و دولتی است و  این موضوع ، برنامه های توسعه ای و اقتصادی در ازنا را تحت تاثیر قرار داده و این شهرستان را در جایگاه و رتبه پایینی قرار داده است.

به نظر میرسد الحاق شهرستان ازنا به استان مرکزی میتواند نقش بسیار مهمی در توسعه و پیشبرد اهداف اقتصادی و صنعتی داشته و بسیاری از مشکلات را هم برای استان و هم برای شهرستان ازنا رفع میکند. شباهت های یاد شده ازنا به مناطق مرکزی ایران مزید بر این علت است . امید است خواسته مردم شهرستان ازنا ، روزی رنگ عمل بخود گیرد.

/ 27 نظر / 169 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سرباز

به امید روزی که ازنا از لرستان جدا بشه و به مرکزی الحاق بشه

چالسباری غیور

باسلام به امید روزی که از استان لرستان جدا شویم بهتر بود این را هم به مطالبتان اضافه کنید که لرستانی ها(خرم آبادی ها)مردم ازنا را نیز به خاطر لهجشان مورد تمسخر قرار می دهند

سيد مهدي ضيابخش

با اجازه ي شما اين مطلب شما را به ويژه نامه جام جم ازنا (البته به طوري خلاصه تر و اندكي تغييرات) منعكس كردم.اشكالي نداره؟

امیر اراکی

درود بر ازنایها عزیز ازنا یک شهر بسیار زیبا است با طبیعتی شگفت انگیز امیدوارم این الحاق زودتر انجام شود

اشترانکوه غیور

رفع مشکل بیکاری و افزایش امکانات با ملحق شدن به استان مرکزی میسر میشود

ازنا قلب لرستان است

کجایی خرم آبادی ها به زبان لکی حرف میزنند!!!!!!! مردمان خرم آباد به زبان لری خرم آبادی حرف میزنند. وبه ندرت هم در خرم آباد مردمان مهاجر لک زبان از سایر شهر های استان وجود دارند که آنها هم لری حرف میزنند چون لکی حرف زدن در خرم آباد افت شخصیت است به همین دلیل تمام مردمان خرم آباد به زبان لری تکلم میکنند از طرفی بیشتر مردمان ازنا را لرهای بختیاری تشکیل میدهتد چگونه مردمان دره شهر آبدانان،دهلران که صدها کیلومتر از مرکز لرستان دور هستند وهیچ مرز مشترکی با خرم آباد ندارند خواهان جدایی از استان ایلام و پیوستن به استان لرستان را دارند این دلایل ،دلایل منطقی برای جدایی از لرستان نیست. لرستان بیشتر از این نه تنها تجزیه نخواهد شد بلکه گسترش هم پیدا خواهد کرد

دورود پایتخت طبیعت ایران

طوری میگویید ازنا از نظر زبان و فرهنگ با سایر شهر های استان متفاوت است که هرکه نداند فکر میکند شما فارس تهرانی هستید مردم ازنا به زبان لری بختیاری ولری گاپله ای که جز زبان لری ثلاثی به حساب می اید حرف میزنند انقدر هم بر طبل جدایی نکوبید و رابطتان را با سایر شهر های استان خصوصا مرکز استان خراب نکنید همین عقب ماندگی شهرتان راتشدید خواهد کردجدایی از لرستان آب در هاونگ کوبیدن است.

روح ا... قاسمی

واقعا برایتان متاسفم که نمیتوانید خود را لر بنامید

عباسی

سلام خونه قشنگی ساختی بلاگتو میگم یه سرس هم به من بزن هم شهری www.aznacitizen.blogfa.com

شهر فرهیبختگان

برادر ما بروجردی ها هم به همین دلیل میخواهیم از لرستان جداشویم وحاضریم بخاطر اینکه نگویند بروجردیها میخوان قوم لر را از هم بپاشن حاضریم اسم استان زاگرس رو به لرستان شرقی عوض کنیم.مثل استان های آذری زبان که اتفاقا خیلی هم متعصب هستند!متاسفانه خرم آبادی ها ازطرفی تاریخ افتخارات وفرزانگان ومشاهیر بروجرد رو به نام خود معرفی میکنند و حتی نامی از بروجرد نمی اورند و از طرفی به قول شما فرهنگ ولهجه ی بروجرد ازنا الیگودرز وحتی درود رو مسخره میکنن در صورتی که لهجه ی خودشون[نیشخند] به هر حال ما بروجردی ها که زیر بار این بی عدالتی ها نمی ریم ردخور نداره چون ما از نصل آیات عظام بروجردی،بحرالعلوم،صاحب الزمانی،نجفی بروجردی،طباطبایی و دکتر عبدالحسین زرین کوب،دکتر سیدجعفرشهیدی،دکتر آیت،دکتر مهرداد اوستا ،صامت بروجردی وهزاران فرزانه دیگر هستیم و هیچ وجه اشتراک فرهنگی وزبانی ومردم شناسی با قبایل کوه نشین و راه زنان دیروز و حتی امروز نداریم ضمنا ما چه شهرهای دیگر همراهمان شوند چه نشوند،حتی به تنهایی به سمت هدفمون به عنوان شهری 420هزارنفری با پیشینه ی تاریخی وفرهنگی و صنعتی مشخص حرکت می کنیم موفق باشین