ایران زیبا ، سفر به روستای توریستی تیان

 

در کوهپایه های رشته کوه سر به فلک کشیده اشترانکوه و در جوار دشت های سرسبز شهرستان ازنا روستای زیبایی قرار دارد که آنرا تیان نامیده اند . تیان با مردمان صبور و سختکوشش و باغت گردو و میوه همه ساله پذیرای مهمانانی از سراسر ایران و در پاره ای موارد گردشگران خارجی میشود که میخواهند چند روزی به دور از هیاهوی زندگی مدرن دمی بیاسایند و از اکسیژن سرشار اشترانکوه بهره  ببرند.

 

ازنا - تیان

زیبایی های ازنا

نسیم گرم جنوب در عبور از رشته کوههای 4250 متری اشترانکوه  و باغات سرسبز تیان خنک شده و وجود خسته گردشگران و جهانگردان را آرامشی عمیق می بخشد. به راستی دیدن یخچالهای طبیعی و پربرف اشترانکوه از پنجره خانه های تیان چنان نشاطی به روح و تن آدمی می دهد که کمتر جایی میتوان اینگونه با نشاط شد.

oshtorankooh foot

چشمه چاه تیان که در واقع آبراهی طبیعی و زیرزمینی از دوران قدیم زمین شناسی است آب برفهای اشترانکوه را از فواصل دور به کنار روستا انتقال داده و با جوشش یکباره منظره بسیار زیبا و جالبی را به تصویر میکشاند که وجود انسان را از شوق به جوش می آورد . آب این چشمه چاه چنان خنک است که به سختی میتوان 1 دقیقه دست خود را در آب نگهداشت.

چشمه چاه تیان

 

ازنا - اشترانکوه

روستای تیان شهرستان ازنا دارای 2 محله ده بالا و ده پایین است که محله ده بالا قدیمی تر و دارای خانه های چوب و گلی است.  کوچه ها به طور قدیمی ساخته شده و هر خانه دارای جایگاهی برای نگهداری گاو و گوسفند است و سگ های وفادار به خوبی در مقابل جانوران وحشی از آنان محافظت میکنند.

دهستان دربند - ازنا

 

ازنا - اشترانکوه

 

 

 

برای سفر به روستای تیان شهرستان ازنا ، از هرکجای ایران به شهرستان ازنا سفر میکنید. از شهرستان ازنا به سمت جنوب شرقی شده و بعد از طی 15 کیلومتر به دهستان سرسبز و قدیمی دربند وارد شده و از دیدنی ها و جویبارها ، باغات و مزارع و صیفی کاری دربند بازدید نموده و لذت می برید .

جاده ایستگاه راه آهن دربند - به سمت روستای تیان شهرستان ازنا

 

هنگام خروج از روستا وارد جاده ایستگاه راه آهن دربند شده و به ساختمان ایستگاه می رسید و از زیرگذر راه آهن عبور نموده و وارد جاده روستای تیان می شوید که مزارع و صیفی کاری های بسیاری در آنجا می بینید.

مزارع دربند

 صیفی کاری و علوفه دربند شهرستان ازنا

 

کشاورزی دربند

 

 

 پل رودخانه ماربره

 

 پل رودخانه ماربره ( Marbore ) - مسیر دهستان دربند به روستای تیان

 

 باغات تیان ازنا

مسیر روستای تیان شهرستان ازنا کاملا سبز و دیدنی است

 

 

 

 

 

گل های اشترانکوه

گیاهان منطقه بسیار زیبا و دیدنی هستند

 

گل های اشترانکوه

 

نشاط و زندگی در تیان در جریان است

 

 

 

بعد از طی 5 کیلومتر و عبور از مزارع به رودخانه ماربره ( Marbore  ) می رسید که در کنار رودخانه درختان بسیاری قرار دارد . 1 کیلومتر دیگر طی کرده تا به روستای سرسبز و توریستی تیان برسید. تیان ده بزرگ و باصفایی است که دارای 1 باب سوپر خواربار و 2 باب بقالی 1 باب تراشکاری ، 2 باب مسجد ، 150 خانوار و 700 نفر جمعیت ، 1 مدرسه ابتدایی و 1 مدرسه راهنمایی است .

 

 

 

حیوانات تیان

 

 

 

تیم ورزشی تیان

تیم ورزشی کودکان تیان

 

آقایان عباسعلی جهانمردی و رضا بوستانی از راهنمایان توریست ها و ساکن در روستای تیان هستند که تیم های گردشگری و توریستی را تا قله 4250 متری اشترانکوه و یخچالهای طبیعی آن راهنمایی کرده و همراهی می کنند. می توانید از هر جای ایران با این شماره تماس گرفته ودرباره اشترانکوه و سفر به آن جویا شوید .

عباسعلی جهانمردی - روستای تیان شهرستان ازنا 4913640-0666

 

 

 

 

 

/ 8 نظر / 244 بازدید
تیرداد

وبلاگ بسیار زیبایی دارید امیدوارم در کارتان موفق باشید

مهدی

عروسیت مبارک باشه وبلاگ نویس جون بادا بادا مبارک بادا ایشا الله مبارک بادا

ازنا

الیته نمی دونم این منطقه توریستی که انقدر ازش تعریف کردی از مردم خوبش نمی گی که وقتی یه غریبه میاد اونجا با چوب وسنگ میفتن دنبالش!!!!!!!

حاج گلابی

دمت گرم ولی دیر به دیر می نویسی. نا امید شدی؟ نا امید نشو بنویس از رسم و رسومات ازنایی ها هم بنویس

ماهان

من یکبار از ازنا رد شدم. شهری به غایت زیباست. خوشحال می شم به ما هم سری بزنید.

معمار از ملاير

به ياري خداوند سبحان بعد از ده سال صبر مردمان صبور ملاير فردا به احتمال خيلي زياد بزرگترين پروژه ريلي غرب كشور با حضور معاون اول رئيس جمهور در شهر ملاير افتتاح خواهد شد ممنونم بازديد كنيد [گل][گل]

وبلاگ "خاطرات یک ازنایی" http://mynewpages.blogfa.com