حمید صوفی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ حمید صوفی
آرشیو وبلاگ
      اینجا ازناست* (این وبلاگی گردشگری ، تاریخی و اجتماعی است)
سفر به کوهستان بختیاری - الیگودرز نویسنده: حمید صوفی - جمعه ٢٦ فروردین ۱۳٩٠

در پهنه جغرافیای فلات وغرب مرکزی ایران در میان رشته کوههای زاگرس میانی شهر باصفایی آرمیده که از زمانهای قدیم آنرا الیگودرز می نامیدند . این شهر که بر منطقه مسطحی در میان دو کوه مندیش و یال و شاغیز قرار گرفته دارای محله های باصفایی بنامهای ده محمدرضا ، ده تیرانی ، کاظم آباد ، ورزندان ، مجیان ، سرجو ، احمدآباد و ... می باشد که روزگاری محل تلاش و زندگی مردمانی آرام و صبور بوده و اکنون در میان مناطق تازه تاسیس قرار گرفته اند. الیگودرز روزگاری به دلیل تامین گندم مورد نیاز بخشی از ایران به اکراین ایران معروف  و مرز جغرافیایی آن از مسجد سلیمان تا اراک و از خوانسار تا بروجرد گسترده بود.

از شهرستان ازنا به سمت الیگودرز حرکت میکنیم . زمستان چهره ازنا را با لحافی از برف پوشانده و ما می باید برای ماموریت به الیگودرز رفته و به سمت کوهستان بختیاری رهسپار شویم . بعد از گذر از برناآباد و شریف آباد حیف است سلامی به ده نصیر ندهیم و ارادتی به آن نداشته باشیم. ماشین ما از کنار ده نصیر با خاطره های آن عبور میکند و وارد شهر الیگودرز می شویم.

الیگودرز پر از برف است و سرما سایه سنگینی بر آن افکنده است . از میان محلات این شهر عبور میکنیم و بعد از گذر از میدان فرمانداری به بلوار شرقی رسیده و از انتهای شهر بیرون می رویم . جاده ما را صدا میکند و میبایست به سمت روستاهای الیگودرز رهسپار شویم. از کنار دانشگاه آزاد این شهر با هزاران هزار خاطره ای که دارم میگذریم و بعد از عبور از کمربندی به فرعی سمت راست تغییر مسیر میدهیم.

الیگودرز ، شهری که سالها در آن زیسته ، و تحصیل میکردیم و نه اینکه بخواهیم تملق داده و بگوییم آری چنین و چنان ! ولی به نظرم در هر گوشه آن بهترین مردمان دنیا زندگی میکنند. مدت زیادی بود که در این شهر بودم و خیلی ها فکر میکردند بچه این شهر هستم و در اینجا زاده شده ام ولی اینگونه نبود.باغات نزدیک کاظم اباد و تاک های محله معلم و نیز درختان گردو در سر گردو برایم بسیار خاطره انگیز بودند و در تابستان صفای خاصی داشتند.

مردمان الیگودرز با صداقت اند و پهلوان منشی در میانشان رواج و لهجه خاصی دارند که بیشتر همدیگر را داشی صدا میکنند. گاها " می " را تلفظ نمی کنند و به جای آن " آ " میگذارند . مثلا میخواهند بگویند " می آیی " میگویند " آیی "  . جالب اینکه همیشه به من لقب " گاپله ای " می دادند ! و مثل های فراوانی از گاپله می گفتند.

 حال این مناطق بختیاری که این چنین پر از برف میزبان ما شده اند چه تحفه و ارمغانی برای ما دارند جز درس استقامت و صبوری و به زبان بی زبانی تاریخ هزاران ساله پر از افتخار خود را به ما میگویند و میگویند از نا گفته هایی که دل شیر میخواهد و صبر ایوب.  از کنار معادن سنگ عبور کرده و به روستای خاک به تیه یا خاک بتی عبور کرده تا به خان آباد برسیم . به ماهی چال رسیده و به تماشای استخر پرورش ماهی می مانیم . ماهی چال یکی از مراکز پرورش ماهی قزل آلای رنگین کمان است .

الیگودرز - کوهستان بختیاری Aligudarz , Bakhtiary Land

بعد از عبور از آنجا به سمت پروژه انتقال آب قمرود حرکت کرده و این پروژه که مشخصات عظیمی دارد قصد انتقال آب از الیگودرز را به قمرود را دارد. از آنجا نیز عبور کرده و به مناطق قلیان و باغ و سکانه می رسیم. . باغ و سکانه روستای یکی از دوستانم بنام داریوش ابراهیمی بود که در آنجا پروژه احداث طرح طوبی و گردو کاری را اجرا و باغ بزرگی احداث کردند . جای شما خالی میهمان نوازی و کباب بختیاری که خان زاده در آنجا تهیه کرده بودند هنوز یادمان است .

الیگودرز - جاده منطقه ذلقی

نمای جاده آبشار آب سفید الیگودرز بسیار دیدنی و هر رهگذر را مسحور جلوه های زیبا و بی بدیل خود میکند. باید آنجا باشید و ببینید که طبیعت در طی میلیون ها سال چه چشم انداز های طبیعی را درست کرده که هزاران نقاش از تصویر یکی از آن در می مانند و انگشت حیرت به دهان میگیرند. چشم از دیدن این همه زیبایی سیر که نمی شود هیچ ، دیگر دوست ندارد چیز دیگری را ببیند. در همین حین وارد منطقه ای میشویم که میان دو کوه بلند قرار گرفته و از یکی سرازیر شده و بعد از پیچ و خم های زیاد به کف دره و معبر آبشار آب سفید می رسیم .

 

الیگودرز

زمستان است و برف انبوه ، مسیر را پوشانده ولی حیف است آبشار را نبینیم . ماشین را در کناری پارک کرده و از میان انبوه برف به سمت آبشار آبسفید می رویم .از فرط خلوتی و سرما گنجشک هم آنجا پر نمی زند آبشار نیامده بودیم و حالا که آمدیم چله زمستان بود. برف تا بالای زانو را پوشانده ولی شوق دیدن آبشار نمی گذارد برگردیم. برویم ببینیم آبشار چیست که مردم الیگودرز همیشه از آن صحبت میکنند ! بعد از نیم ساعت پیاده روی باور نمی کردیم که به این اندازه زیبا باشد . الیگودرزی ها راست میگفتند ، آبشار خیلی زیبا بود . چند عکس گرفته و از ترس جانوران سریع به سمت ماشین حرکت کردیم.

تونل جاده سد رودبار - الیگودرز

از منطقه آبسفید باید فراتر می رفتیم و این بود که دوباره به سمت جاده آسفالته حرکت کرده و از منطقه آبشار عبور کرده تا به تونل های ضد بهمن برسیم . تونلهایی که احداث کرده بودند جلوی سقوط بهمن را میگرفتند و در زمستان بسیار ایمن و مفید بودند . مسافت زیادی را طی کردیم و به منطقه رودبار رسیدیم . سدی که در آنجا احداث میکنند پروژ بسیار عظیمی است و سالها طول میکشد تا ساخته شود . وارد محوطه سد شده و کارهای خود را پیگیری کردیم . بعد از طی مدت زیادی به سمت الیگودرز حرکت کردیم . موقعی که رسیدیم شب شده و شهر در آرامش همیشگی خفته ، کوچه باغ ها و خیابان های شهری که در آن زیسته و تحصیل کرده بودم در خاطرم بود. هرچه بود خاطره ای زیبا بود. 

حمید صوفی

 

  نظرات ()
مطالب اخیر Bird's Sound Of Desert , Azna 2010 صدای پرندگان دشت های ازنا لزوم تدوین طرح تحول شهری ازنا آغاز سال 2014 میلادی منطقه حفاظت شده شامل سفیدکوه سیدمحمد خاتمی با حضور در منزل دکتر حسن روحانی با وی دیدار کرد. فشار خون سربند در گذر زمان زن کوهنورد که به طرز معجزه‌آسایی زنده مانده بود کوهنوردی را از سرگرفت راه‌آهن ازنا با جانفشانی‌ من به ثمر نشست ! نوروز 1391
کلمات کلیدی وبلاگ ازنا (٥) دورود الیگودرز (٢) جاپلق (٢) فرزیان (۱) مومن آباد (۱) سفید کوه (۱) اشتران کوه (۱) لرستان گهر (۱) اشترانکوه (۱) دورود (۱) azna (۱) ایران (۱) لرستان (۱)
دوستان من تبادل لینک منتظران مهدی ازنا وبلاگ چغاگرگ وبلاگ كوهدشت وطنم دلفان نداي زاگرس ازنا نیوز دردهاي كهنه يك شهر خاطرات يك ازنايي شهر من ازنا ازنا ، شهر ياران گروه تاريخ شهرستان ازنــا خبرگزاري كوهستان سرد اليگودرز اولين وبلاگ رسمي روستاي گندمينه مونوگرافي روستاي دوزان ايل ميوند - چهارلنگ بختياري ايل ميوند - چهارلنگ بختياري پايگاه خبري لرنا نفس پاك زاگرس دورود پايتخت طبيعت ايران نازنيني ازدره شهر ازنا شهر غیور مردان بختیاری ازنا خبر اخبار فناوری اطلاعات کلوب مدیران و متخصصان شبکه اجتماعی بهشت من