حمید صوفی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ حمید صوفی
آرشیو وبلاگ
      اینجا ازناست* (این وبلاگی گردشگری ، تاریخی و اجتماعی است)
تختگاه غربی کاخ آپادانا پیدا شد. نویسنده: حمید صوفی - چهارشنبه ٦ امرداد ۱۳۸٩

 

تخت گاه غربی کاخ آپادانا یکی از شاهکارهای معماری جهان  در شهر شوش پس از 12 سال کاوش نمایان شد.این بخش از کاخ که 380 متر وسعت دارد قرار است باز سازی شود. کشف حصار و راه‌پله‌های تختگاه غربی کاخ آپادانا پیش از این نشان داده بود راه ورودی به کاخ از سمت غربی است.

تهران_میراث خبر
گروه استان‌ها_زهراکشوری: تختگاه جبهه‌غربی کاخ آپادانا پس از 12 سال کاوش‌های باستانی با وسعت380 متر سر از خاک بیرون آورد.
"میرعابدین کابلی"، سرپرست کاوش‌های باستان‌شناسی کاخ آپادانا گفت:
«پس از اتمام کاوش‌ها، بازسازی دستاوردهای فصول گذشته کاوش انجام می‌شود و در صورت همکاری مسئولانی استانی و شهری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری خوزستان و شهر شوش این دیوار بازسازی می‌شود.»


کابلی گفت: « فضای بین دیواره تخت‌گاه و خیابان امام‌ شوش باید به موزه تبدیل شود و تا زمانی که این دیوار ساخته نشود امکان راه‌اندازی موزه وجود ندارد. اجرای این امر نیز همکاری بیشتر مسئولان شهری را می طلبد.»


در مدتی که باستان شناسان فرانسوی‌ها در شوش کاوش می کردند، بر این اعتقاد بودند که ورودی کاخ آپادانا از جبهه شرقی شوش است و ورودی دیگری به آپادانا وجود ندارد اما در جریان فعالیت‌های کابلی دروازه غربی آپادانا پیدا شد.
با یافتن حصار و راه‌پله‌های تختگاه غربی کاخ آپادانا اثبات شد که راه ورودی به کاخ از سمت غربی بوده است.

 


کاخ «آپادانا» در شوش یکی از مهمترین کاخ‌های هخامنشیان است. پیش از انقلاب این کاخ توسط یک گروه باستان‌شناس فرانسوی کاوش شد و اشیای بسیار ارزشمندی از آن به دست آمد. این اشیای هخامنشی هم اکنون در موزه لوور فرانسه نگهداری می‌شود.


محوطه باستانی شوش در شهر شوش، محوطه وسیعی را در برمی‌گیرد، که بناها و سازه‌های معماری بسیار متنوعی پیش از تاریخ تا دوران اسلامی را در خود جای داده است. این محوطه باستانی بسیار غنی در زمره آثار جهانی قرار دارد. کاخ «آپادانا» یکی از باشکوه‌ترین کاخ‌های آن از شهرت عالمگیر برخوردار است.

پیوند به اصل خبر

این بود متن خبرها که عینا منعکس شد.گروه کاوشگران فرانسوی بر این اعتقاد بودند که راه ورودی به مجموعه کاخها تنها از سمت شرق است.اما حالا باستانشناس کهنه کار و ارزنده کشورمان دکتر میرعابدین کابلی موفق شده اند ورودی غربی کاخ را نیز شناسایی کنند.

یافته شدن سر پیکانهای جنگی و آثار نبرد و حریق و .....حکایت از جنگ و درگیری میکند ولی همانطور که گفته شد این حوادث می توانند در ادوار بعدی هم رخ داده باشند و در انتساب آنها به اسکندر مقدونی و سپاهیانش باید احتیاط کرد. در انتظار خبرهای جدیدتری هستیم. به گمان من آپادانا هنوز هم میتواند ما را غافلگیر کند.

از زمانی که لوفتوس سوار بر قایق و اسب عازم شوش بود و از دور تل های عظیم و دست نخورده آن را می دید،زمانی بیش از صد و پنجاه سال گذشته اما هنوز آپادانا همه رازهای خود را برای ما افشا نکرده است.البته فقط کاخهای هخامنشی......نه تنها در انتهای راه نیستیم بلکه باید بگوییم تاریخ شوش تازه آغاز شده است.

به پایان سخن رسیده ایم.دلخواه من این بود که با جزئیات و شرح بیشتر این یادمانهای معماری را برای خوانندگان گرامی بازگو کنم،اما محدودیتهای وبلاگ و همینطور گستردگی بحث و موضوع باعث می شود که سخن را کوتاه کنیم. اجازه دهید پیش از خداحافظی  کیلومترها دورتر رویم و در موزه لوور جلوه هایی از شکوه آپادانا را ببینیم.

 

  نظرات ()
مطالب اخیر Bird's Sound Of Desert , Azna 2010 صدای پرندگان دشت های ازنا لزوم تدوین طرح تحول شهری ازنا آغاز سال 2014 میلادی منطقه حفاظت شده شامل سفیدکوه سیدمحمد خاتمی با حضور در منزل دکتر حسن روحانی با وی دیدار کرد. فشار خون سربند در گذر زمان زن کوهنورد که به طرز معجزه‌آسایی زنده مانده بود کوهنوردی را از سرگرفت راه‌آهن ازنا با جانفشانی‌ من به ثمر نشست ! نوروز 1391
کلمات کلیدی وبلاگ ازنا (٥) دورود الیگودرز (٢) جاپلق (٢) فرزیان (۱) مومن آباد (۱) سفید کوه (۱) اشتران کوه (۱) لرستان گهر (۱) اشترانکوه (۱) دورود (۱) azna (۱) ایران (۱) لرستان (۱)
دوستان من تبادل لینک منتظران مهدی ازنا وبلاگ چغاگرگ وبلاگ كوهدشت وطنم دلفان نداي زاگرس ازنا نیوز دردهاي كهنه يك شهر خاطرات يك ازنايي شهر من ازنا ازنا ، شهر ياران گروه تاريخ شهرستان ازنــا خبرگزاري كوهستان سرد اليگودرز اولين وبلاگ رسمي روستاي گندمينه مونوگرافي روستاي دوزان ايل ميوند - چهارلنگ بختياري ايل ميوند - چهارلنگ بختياري پايگاه خبري لرنا نفس پاك زاگرس دورود پايتخت طبيعت ايران نازنيني ازدره شهر ازنا شهر غیور مردان بختیاری ازنا خبر اخبار فناوری اطلاعات کلوب مدیران و متخصصان شبکه اجتماعی بهشت من