حمید صوفی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ حمید صوفی
آرشیو وبلاگ
      اینجا ازناست* (این وبلاگی گردشگری ، تاریخی و اجتماعی است)
الحاق شهرستان ازنا به استان مرکزی ، راهکارها و دیدگاهها نویسنده: حمید صوفی - پنجشنبه ۸ بهمن ۱۳۸۸

 

شهرستان ازنا ، با مجموعه ای از استعدادهای طبیعی ، جغرافیایی و فرهنگی در منتهی الیه غرب فلات مرکزی ایران واقع شده و با مردمی متشکل از قومیت های مختلف فارس ، ترک ، بختیاری ، مهاجرین کرد و عرب ، ارامنه و یهودی در محیطی آرام و در آغوش اشترانکوه ، آلپ ایران آرمیده است. مساحت این شهرستان 1212 کیلومتر مربع و جمعیت آن حدود 90 هزار نفر میباشد.

گرچه دقیقاَ پیشینه مشخصی برای شهرستان ازنا بدست نیامده ولی کتیبه های گلی آشوری ، تاریخ مستند این شهرستان را در دشت گاپله به 2850 سال پیش میرساند( رجوع شود به کتاب تاریخ ماد تالیف م.دیاکنوف ترجمه کریم کشاورز ). این شهرستان در دومین دوره از تقسیمات کشوری ، بر خلاف میل مردم ، از استان مرکزی جدا و به لرستان الحاق گردید لیکن وجود دلایل محکم و نیز پیشینه تاریخی و فرهنگی مناطق مرکزی ایران و رواج  زبان ، فرهنگ ، پوشش ، آداب و رسوم و مناسبتهای فرهنگی و پیوندهای خانوادگی ، در ازنا مردم این شهرستان را بیش از پیش با مناطق مرکزی ایران مرتبط کرده و شبیه می سازد.

لهجه ، فرهنگ و آداب و رسوم مردم شهرستان ازنا برگرفته از پیشینه تاریخی این مردم است که پیوندی محکم با مناطق مرکزی ایران از جمله خمین ، کاشان ، اراک و قم داشته و فرهنگ مردم ازنا با مناطق مذکور را یکی است. وجود رشته کوههای اشترانکوه و سفید کوه میان شهرستان ازنا و مناطق لرستان از دیرباز سدی فرهنگی را باعث گردیده است به طوری که این موضوع علاوه بر کاهش ارتباط این شهرستان با لرستان ارتباط کمی را از لحاظ فرهنگی ، اجتماعی و ...  باعث شده است.

در سالهای اخیر تلاشهایی برای الحاق شهرستان ازنا به استان مرکزی صورت گرفت و زمزمه هایی را در میان مردم و جوانان این شهرستان برانگیخت. در آن زمان گروه هایی از جوانان دانشجوی شهرستان ازنا  گردآمده و موارد و خواسته های خود را در طومار بلندی نوشته و این طومار توسط جمعی از مردم شهرستان ازنا امضاء و برای تعدادی از مسئولان کشوری ارسال گردید.

این تلاشها زمانی شکل مضاعف به خود گرفت که غلامرضا عبدالوند نماینده مجلس شورای اسلامی در بازدید رئیس وقت مجلس شورای اسلامی از شهرستان ازنا و افتتاح چند طرح اقتصادی و فرهنگی ، الحاق شهرستان ازنا به استان مرکزی را یکی از خواسته های مهم مردم این شهرستان اعلام کرد و رئیس مجلس شورای اسلامی قولهایی به مردم داد. در همین رابطه نیز مقرر گردید اقداماتی در این راستا بین مجلس و دولت در تقسیمات بعدی کشوری انجام و شهرستان ازنا به استان مرکزی ملحق شود که با پایان یافتن دوره ششم مجلس شورای اسلامی این طرح بی نتیجه ماند.

در سالهای بعد ، با گذشت زمان و مسکوت ماندن طرح مذکور ، مقرر گردید استانی با شهرستانهای ازنا ، الیگودرز ، درود ، ملایر به مرکزیت بروجرد تشکیل شده و در هیئت وزیران با نام استان زاگرس به تصویب برسد. مردم شهرستانهای مذکور که پیشینه تاریخی تقریبا مشترکی با هم دارند به مرکزیت بروجرد راضی شده  وبسیار خوشحال شدند و آماده تاسیس استان جدید گردیدند ولی این طرح نیز با ارتقاء فرمانداری بروجرد به معاونت ویژه ( دارا بودن اختیار معاونت استانداری ) عملا مسکوت ماند.

گرچه تاکنون در این خصوص قولهایی به مردم داده شده است ولی اکنون مردم شهرستان ازنا به این نتیجه رسیده اند که الحاق این شهرستان به استان مرکزی میتواند بسیاری از مشکلات آنان حل کرده و سرعت توسعه اجتماعی ، فرهنگی آنان را افزایش دهد . کمترین این مشکلات این است که مردم شهرستان ازنا برای کارهای اداری خود مجبور نیستند از میان رشته کوههای مرتفع ، فاصله 130 کیلومتری ازنا خرم آباد با گردنه های خطرناک و طولانی را در 3 ساعت طی کرده و در میان قوانین و مقررات دست و پاگیر قرار بگیرند. فاصله شهرستان ازنا تا اراک 75 کیلومتر در 40 دقیقه است.

فرهنگ لری با زبان ، آداب و رسوم و پیشینه پربار خود یکی از فرهنگ های موجود در کشور ایران است که بر اساس یافته ها و تحقیقات ، پیشینه آن به حدود 3000 پیش یا بیشتر برمیگردد و از جایگاه جهانی و شناخته شده برخوردار میباشد . این فرهنگ و آداب و رسوم مجموعه اقدامات ، نیازها و اقتضائات خاص خود را طلب میکند که در دیگر فرهنگ ها وجود ندارد. مثلا این فرهنگ دارای مجموعه ای از تعاملات اجتماعی فرهنگی ، شامل موسیقی ، آداب و رسوم و پیوندها ، رفت و آمدها و ... است که در دیگر فرهنگ ها یا وجود نداشته و یا متفاوت است. این موضوع برای مردم شهرستان ازنا متفاوت است و برای آنان مشکلاتی را ایجاد میکند که به چند مورد آن اشاره میکنیم.

مشکل زبان ولهجه یکی از مواردی است که مردم شهرستان ازنا در استان لرستان با آن مواجهه و در اغلب موارد با مشکل روبرو میشوند. زبان لکی ولری اصولا زبان شیرینی است که مردم اکثر مناطق و شهرستانهای لرستان از جمله مرکز استان با آن تکلم کرده و در مناسبات اجتماعی و فرهنگی روزمره از آن استفاده میکنند. زبان بسیاری از مردم ، مسئولان، کارمندان ادارات ، بازاریان و ... استان لرستان لکی است و از زبان لری و لکی برای برقراری ارتباط استفاده میکنند ولی زبان و لهجه مردم شهرستان ازنا فارسی و فارسی محلی ( گاپله ای ) و در بعضی مناطق ترکی است که مردم شهرستان ازنا از این زاویه با مشکل بسیار بزرگی روبرو هستند .

امروزه به یمن تلاشهای فراوان ، صداو سیما تا عمق مناطق مختلف استان را تحت پوشش قرار داده و تمامی مناطق از برنامه های آن استفاده میکنند. این برنامه ها شامل اخبار ، برنامه های متنوع ، آموزش ، و... است که با تلاش دست اندرکاران ساخته میشود و عموم مردم لرستان از آن استفاده میکنند. متاسفانه سهم استفاده مردم شهرستان ازنا به دلایل تفاوت های زبان ، فرهنگ ، آداب و رسوم  و مناسبات اجتماعی نزدیک به صفر بوده و در ازنا کاربردی جز پخش اخبار ندارد .

تمامی شهرستانهای لرستان با مرکز استان مرز مشترک داشته و با آن در ارتباط هستند ولی ازنا ، شهرستان کوچکی است که در شمال شرقی لرستان ( گوشه نقشه استان) واقع گردیده و هیچ مرز مشترکی با مرکز استان ندارد. ازنا تا مرکز استان لرستان فاصله زیادی دارد و این شهر به مراکز استانهای دیگر نزدیکتر است. شهرستان ازنا به دلایل شباهت های فرهنگی ، اجتماعی و قومیتی با مناطق مرکزی ایران ، کمتر در استان لرستان شناخته شده و کمتر هم از ازنا نامی برده می شود.

 دست کم مراجعه با آمارهای مختلف نهادهای استانی و دقت در گزارش ها ، برنامه های توسعه ، اهداف آینده و ... تاییدی بر این ادعا میباشد. سایر مردم لرستان در مناسبتها ، ارتباطات و گفتگوها ، به تفاوت های خود با مردم شهرستان ازنا اذعان کرده و تفاوت های دو فرهنگ را برمی شمرند.  اصولا مهمترین ارتباط ازنا با لرستان ، امور اداری و دولتی است و  این موضوع ، برنامه های توسعه ای و اقتصادی در ازنا را تحت تاثیر قرار داده و این شهرستان را در جایگاه و رتبه پایینی قرار داده است.

به نظر میرسد الحاق شهرستان ازنا به استان مرکزی میتواند نقش بسیار مهمی در توسعه و پیشبرد اهداف اقتصادی و صنعتی داشته و بسیاری از مشکلات را هم برای استان و هم برای شهرستان ازنا رفع میکند. شباهت های یاد شده ازنا به مناطق مرکزی ایران مزید بر این علت است . امید است خواسته مردم شهرستان ازنا ، روزی رنگ عمل بخود گیرد.

  نظرات ()
مطالب اخیر Bird's Sound Of Desert , Azna 2010 صدای پرندگان دشت های ازنا لزوم تدوین طرح تحول شهری ازنا آغاز سال 2014 میلادی منطقه حفاظت شده شامل سفیدکوه سیدمحمد خاتمی با حضور در منزل دکتر حسن روحانی با وی دیدار کرد. فشار خون سربند در گذر زمان زن کوهنورد که به طرز معجزه‌آسایی زنده مانده بود کوهنوردی را از سرگرفت راه‌آهن ازنا با جانفشانی‌ من به ثمر نشست ! نوروز 1391
کلمات کلیدی وبلاگ ازنا (٥) دورود الیگودرز (٢) جاپلق (٢) فرزیان (۱) مومن آباد (۱) سفید کوه (۱) اشتران کوه (۱) لرستان گهر (۱) اشترانکوه (۱) دورود (۱) azna (۱) ایران (۱) لرستان (۱)
دوستان من تبادل لینک منتظران مهدی ازنا وبلاگ چغاگرگ وبلاگ كوهدشت وطنم دلفان نداي زاگرس ازنا نیوز دردهاي كهنه يك شهر خاطرات يك ازنايي شهر من ازنا ازنا ، شهر ياران گروه تاريخ شهرستان ازنــا خبرگزاري كوهستان سرد اليگودرز اولين وبلاگ رسمي روستاي گندمينه مونوگرافي روستاي دوزان ايل ميوند - چهارلنگ بختياري ايل ميوند - چهارلنگ بختياري پايگاه خبري لرنا نفس پاك زاگرس دورود پايتخت طبيعت ايران نازنيني ازدره شهر ازنا شهر غیور مردان بختیاری ازنا خبر اخبار فناوری اطلاعات کلوب مدیران و متخصصان شبکه اجتماعی بهشت من