حمید صوفی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ حمید صوفی
آرشیو وبلاگ
      اینجا ازناست* (این وبلاگی گردشگری ، تاریخی و اجتماعی است)
این تصویر کجاست؟ نویسنده: حمید صوفی - چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۸٧

 این تصویر کجاست؟

از ظاهر امر اینگونه برداشت می شود که این تصویر مربوط به منطقه سردسیر سیبری در شمال روسیه و یا شهرهای نزدیک قطب شمال است. شاید شهری در رشته کوه هیمالیا و یا منطقه ای در نروژ ،نزدیک مدار قطبی باشد.

 با این حال باید گفت :خیر! این تصویر مربوط به دامنه های اشترانکوه در شهرستان ازنا ، جاده کمندان جایی نزدیک به تونل برفی است . در این تصویر که توسط دوست خوبمان آقای نیکونیا pe_nikounia گرفته شده است وضعیت هوا در زمستان ازنا به زیبایی به تصویر کشیده شده است و توده هوایی به محض ورود و برخورد به کوهها بسیار سرد شده و بخار بسیار زیادی را تشکیل داده و روی زمین بصورت شبنم یخ زده پوشیده شده است.در هنگام زمستان ، دمای هوای ازنا به طرز عجیبی سرد شده و به نزدیک دماهای قطبی میرسد.

 اداره هواشناسی ازنا در روز و در خوشبینانه ترین وضع یعنی در گرمترین حالت دمای 15- پانزده درجه زیر صفر را اعلام میکند.در شبها و در بامداد دمای هوای ازنا به کمتر از 34- میرسد . در این هنگام تمام مناطق ، بیابان ، صحراها و اشیاء به طرز وحشتناکی منجمد شده و حتی اثری از جانداران شهری و روستایی مشاهده نمی کنید.مردم ازنا بارها اعلام کرده اند برای جلوگیری از اعلام وضعیت غیر عادی ، اداره هواشناسی همیشه دمای هوای ازنا را بیشتر از مقدار واقعی یعنی گرمتر اعلام میکند.

در گذشته دمای هوای ازنا بدین اندازه سرد نمی شد شاید اثرات تغییر آب و هوایی کره زمین موسوم به el nino باشد که بدین صورت بروز کرده و اثرات خود را نمایان میکند.در زمستانهای اخیر ازنا هر ساله برف سنگین و بسیار خشکی که در این منطقه به برف خشکه معروف است شروع به بارش میکند و تا اوائل بهار به هیچ عنوان تغییری نمیکند به طوری که حتی برفهای نشسته بر روی شاخه های درختان در ازنا هم هفته ها و ماهها باقی مانده و آب نمی شوند!!!. این نشان می دهد در طول روزهای زمستان در ازنا دمای هوا همیشه زیر صفر است و به هیچ عنوان بالاتر از صفر نمی رود!

نظر خود را درباره تصویر در قسمت نظرات درج بفرمایید. 

  نظرات ()
مطالب اخیر Bird's Sound Of Desert , Azna 2010 صدای پرندگان دشت های ازنا لزوم تدوین طرح تحول شهری ازنا آغاز سال 2014 میلادی منطقه حفاظت شده شامل سفیدکوه سیدمحمد خاتمی با حضور در منزل دکتر حسن روحانی با وی دیدار کرد. فشار خون سربند در گذر زمان زن کوهنورد که به طرز معجزه‌آسایی زنده مانده بود کوهنوردی را از سرگرفت راه‌آهن ازنا با جانفشانی‌ من به ثمر نشست ! نوروز 1391
کلمات کلیدی وبلاگ ازنا (٥) دورود الیگودرز (٢) جاپلق (٢) فرزیان (۱) مومن آباد (۱) سفید کوه (۱) اشتران کوه (۱) لرستان گهر (۱) اشترانکوه (۱) دورود (۱) azna (۱) ایران (۱) لرستان (۱)
دوستان من تبادل لینک منتظران مهدی ازنا وبلاگ چغاگرگ وبلاگ كوهدشت وطنم دلفان نداي زاگرس ازنا نیوز دردهاي كهنه يك شهر خاطرات يك ازنايي شهر من ازنا ازنا ، شهر ياران گروه تاريخ شهرستان ازنــا خبرگزاري كوهستان سرد اليگودرز اولين وبلاگ رسمي روستاي گندمينه مونوگرافي روستاي دوزان ايل ميوند - چهارلنگ بختياري ايل ميوند - چهارلنگ بختياري پايگاه خبري لرنا نفس پاك زاگرس دورود پايتخت طبيعت ايران نازنيني ازدره شهر ازنا شهر غیور مردان بختیاری ازنا خبر اخبار فناوری اطلاعات کلوب مدیران و متخصصان شبکه اجتماعی بهشت من