حمید صوفی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ حمید صوفی
آرشیو وبلاگ
      اینجا ازناست* (این وبلاگی گردشگری ، تاریخی و اجتماعی است)
شایعه ای که ازنا را به مصر برد !!! نویسنده: حمید صوفی - شنبه ٢۱ آبان ۱۳٩٠

به نقل از سایت تابناک، با کمی تغییر

در هفته جاری خبری در رسانه‌ها مبنی‌بر پیداشدن جسد یک مومیایی در شهرستان ازنا، پیچید که موجی از تأیید و تکذیب‌های مسئولان و متولیان را به دنبال داشت.

به گزارش مهر، مصریان باستان عقیده داشتند که پس از مرگ، زندگی دیگری وجود دارد. آن‌ها عقیده داشتند که هر مرده‌ای به بدن خود برای زندگی بعدی نیاز دارد. 

به همین خاطر تلاش می‌کردند که جسد را به‌صورت مومیایی حفظ کنند. بسیاری از مومیایی‌های معروف اهل مصر هستند. مصریان قدیم بسیاری از بزرگان خود را به روش مومیایی نگه داشته و دنیا را در تعجب و حتی شگفتی گذاشته‌اند. در طول 200سال گذشته، مومیایی‌های بسیاری توسط دانشمندان و محققان در مصر بررسی شده و تلاش برای یافتن تعداد بیشتر آن‌ها، به‌خصوص در مصر، هنوز هم ادامه دارد.

ماجرای کشف جسد مومیایی در شهرستان ازنا از کجا آغاز شد؟

در سال‌های اخیر، انتشار اخباری مبنی‌بر کشف مومیایی در دورترین مناطق کشور به سوژه داغ رسانه‌ها تبدیل شده است، به‌طوری‌که از دیرباز جذابیت‌های کشف اجساد مومیایی و رسانه‌ای‌‌شدن این موضوع، مورد توجه محافل مختلف، ازجمله قاچاقچیان آثار میراث‌فرهنگی قرار داشته است. به‌هرروی در روزهای اخیر، خبر کشف جسد مومیایی در شهرستان ازنا، موجب ایجاد شائبه‌های زیادی نزد افکار عمومی و موج رسانه‌ای دراین‌باره شد. این خبر ابتدا از سوی مسئولان اوقاف و امور خیریه رسانه‌ای شد.

کشف جسد مومیایی در یک امامزاده!

مدیرکل روابط‌عمومی و امور بین‌الملل سازمان اوقاف اولین کسی بود که از کشف تعدادی کوزه و یک جسد مومیایی‌شده در جوار امامزاده سیدسوفی شهرستان ازنا در استان لرستان خبر داد. حسن ربیعی دراین‌باره گفت: گروهی گنج‌یاب در حال حفاری غیرمجاز در جوار امامزاده سیدصوفی ازنا همراه با دستگاه گنج‌یاب و اسلحه دستگیر شدند. 

وی تصریح کرد: گفته می‌شود براساس تصاویر دستگاه مانیتور، اشیای یادشده شامل چند کوزه و قالب یک جسد مومیایی‌شده است. بعدازآن مدیرکل اوقاف استان لرستان با بیان اینکه این اشیای تاریخی در دالانی مسقف در کنار امامزاده سوفی کشف شده است، گفت: امامزاده سیدصوفی ازنا هم‌اکنون در حال بازسازی و توسعه است و با مراقبت و هوشیاری توانستیم این اشیا را قبل از آنکه به یغما برود، از چنگ غارتگران میراث‌فرهنگی نجات دهیم و با همکاری سربازان گمنام امام‌زمان(عج) عوامل مذکور را دستگیر کنیم.

تکذیب کشف هرگونه شی تاریخی و مومیایی در ازنا

این اظهارات پس از طرح منجر به تشکیل جلسه شورای تأمین شهرستان ازنا شد و در روزهای بعد این سیل تکذیب بود که از سوی مسئولان مختلف استانی و محلی درباره این سوژه داغ رسانه‌ای ابراز شد، به‌طوری‌که از فرماندار گرفته تا متولیان میراث‌فرهنگی این موضوع را به‌کلی رد کردند.

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان لرستان دراین‌باره در گفت‌وگویی ضمن تکذیب کشف جسد مومیایی در شهرستان ازنا، گفت: بنابه بررسی و حضور کارشناس و مسئول میراث‌فرهنگی شهرستان ازنا و گزارش کتبی ارائه‌شده، در موقعیت محل یادشده نه لایه تاریخی وجود دارد و نه منطقه تاریخی و نه حتی شی تاریخی کشف شده است.

اگر اوقاف چیزی پیدا کرده، به ما تحویل دهد

محمد رحمدل درباره ادعای مسئولان اداره کل اوقاف و امور خیریه استان لرستان گفت: برای ما عجیب است که چرا اوقاف اصرار بر این موضوع دارد، درحالی‌که اگر آن‌ها ادعا می‌کنند چنین چیزی را کشف کرده‌اند، باید این جسد مومیایی را به ما تحویل دهند. 

وی تصریح کرد: ما به اداره کل اوقاف تضمین می‌دهیم و یگان حفاظت میراث‌فرهنگی را مأمور می‌کنیم تا امنیت اشیای تاریخی ادعاشده را تأمین کنند و آن‌ها نیز جسد مومیایی و اشیایی را که مدعی هستند کشف کرده‌اند، به ما تحویل دهند. رحمدل ادامه داد: پس از بررسی موضوع توسط اداره میراث‌فرهنگی شهرستان ازنا و کارشناسان این اداره و گزارش کتبی ارائه‌شده، هیچ‌چیز تاریخی در این محل کشف نشده است.

محل یادشده اصلاً تاریخی نیست

وی در پاسخ به این سؤال که آیا اصلاً در این محل جسدی کشف شده است یا خیر؟ تصریح کرد: مسئولان اوقاف این موضوع را مطرح کرده‌اند؛ ولی بررسی‌های ما نشان می‌دهد که در این محل هیچ لایه تاریخی وجود ندارد. رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان لرستان یادآور شد: طبیعتاً اگر شی تاریخی و یا جسد تاریخی وجود داشته باشد، باید در لایه تاریخی باشد، درصورتی‌که این محل هیچ‌گونه سابقه تاریخی ندارد.

رحمدل با بیان اینکه شی تاریخی در لایه‌های تاریخی پیدا می‌شود، افزود: اگر شی تاریخی بیرون لایه‌های تایخی پیدا شود، یک شی عتیقه قاچاق محسوب می‌شود و حتی اگر مسئولان اوقاف شی قاچاقی نیز پیدا کرده‌اند، باید یا آدرس آن‌را بدهند یا با صورت‌جلسه‌کردن، اشیا را تحویل ما بدهند.

تاکنون نه‌تنها در لرستان، بلکه در سراسر ایران به مومیایی برخورد نکرده‌ایم

یک کارشناس ارشد باستان‌شناسی نیز دراین‌باره گفت: تابه‌حال نه‌تنها در لرستان، بلکه در سراسر ایران ما به مومیایی برخورد نکرده‌ایم. مهدی رضایی افزود: البته در برخی از مناطق ایران، ازجمله در معدن نمک چهرآباد زنجان مردان نمکی به‌دست آمده است؛ ولی از این مومیایی‌ها به مومیایی طبیعی یاد می‌شود که در اثر قرارگرفتن در محیطی که امکان حفظ جسد و جلوگیری از متلاشی‌شدن وجود دارد، اجساد تا حدودی سالم مانده‌اند، وگرنه عملی آگاهانه نبوده است.

وی ادامه داد: این در حالی است که تاکنون شایعه‌های زیادی مبنی‌بر پیداشدن مومیایی در بخش‌های مختلف ایران، ازجمله شیراز، کردستان و حتی دره‌شهر پخش شده است که بعد از کار دقیق کارشناسی بر روی این مومیایی‌ها، مشخص شده که تمامی این مومیایی‌ها ساخته و پرداخته دست قاچاقچیان حرفه‌ای اشیای عتیقه است. این کارشناس‌ارشد باستان‌شناسی یادآور شد: از سوی دیگر مومیایی‌کردن مغایر با آیین‌ها و ادیان ایران قبل از اسلام بوده است و تا کنون هیچ گزارش مستند و علمی مبنی‌بر یافتن مومیایی در ایران گزارش نشده است. به‌هرروی به‌نظر می‌رسد کشف جسد مومیایی در استان لرستان بیشتر شبیه شایعاتی است که هراز چندگاهی در رسانه‌ها پیچیده می‌شود و مبنای محکم علمی و تاریخی ندارد.
  نظرات ()
مطالب اخیر Bird's Sound Of Desert , Azna 2010 صدای پرندگان دشت های ازنا لزوم تدوین طرح تحول شهری ازنا آغاز سال 2014 میلادی منطقه حفاظت شده شامل سفیدکوه سیدمحمد خاتمی با حضور در منزل دکتر حسن روحانی با وی دیدار کرد. فشار خون سربند در گذر زمان زن کوهنورد که به طرز معجزه‌آسایی زنده مانده بود کوهنوردی را از سرگرفت راه‌آهن ازنا با جانفشانی‌ من به ثمر نشست ! نوروز 1391
کلمات کلیدی وبلاگ ازنا (٥) دورود الیگودرز (٢) جاپلق (٢) فرزیان (۱) مومن آباد (۱) سفید کوه (۱) اشتران کوه (۱) لرستان گهر (۱) اشترانکوه (۱) دورود (۱) azna (۱) ایران (۱) لرستان (۱)
دوستان من تبادل لینک منتظران مهدی ازنا وبلاگ چغاگرگ وبلاگ كوهدشت وطنم دلفان نداي زاگرس ازنا نیوز دردهاي كهنه يك شهر خاطرات يك ازنايي شهر من ازنا ازنا ، شهر ياران گروه تاريخ شهرستان ازنــا خبرگزاري كوهستان سرد اليگودرز اولين وبلاگ رسمي روستاي گندمينه مونوگرافي روستاي دوزان ايل ميوند - چهارلنگ بختياري ايل ميوند - چهارلنگ بختياري پايگاه خبري لرنا نفس پاك زاگرس دورود پايتخت طبيعت ايران نازنيني ازدره شهر ازنا شهر غیور مردان بختیاری ازنا خبر اخبار فناوری اطلاعات کلوب مدیران و متخصصان شبکه اجتماعی بهشت من